læs mere......................

Sæsonen startede med at Trænerchef Mathias Schnack blev rigtigt godt arbejdsramt og derfor valgte at stoppe i YF med øjeblikkelig virkning.

Det betød at vi kom lidt kluntet igang med sæsonen, men det lykkedes med god hjælp fra forældre, trænere og diverse andre hjælpsomme YF´ere at få holdene op at stå, få RIB gjort klar 

 og få nogenlunde ryddet op i YF Ungdom. Der mangler stadig en del, men det kommer lige så stille.

Der blev også brugt tid på at finde en ny Administrator til YF Ungdom og vi har været heldige at kunne byde velkommen til:

 Lene Zinglersen 
Lene er i løbet af maj måned blevet introduceret til nogle af de kommende opgaver.
Lene vil typisk være at finde i YF Ungdom, på havnen og i klubben tirsdag, onsdag og torsdag aften, mens der er træning og hun kan fanges på mail: lene@yachtklubben.dk

Lene er ansat af bestyrelsen og refererer til Bestyrelsesmedlem Ilene Eriksen.

Sæson 2025:  YF Ungdom har træning tirsdag, onsdag og torsdag frem til skolernes sommerferie.

I uge 31 og 32 er der sommerferiesejlads, hvor klubbens unge trænere vil tage hånd om de mange sommerferiedeltagere som hver dag vil være i YF ml. kl. 9-15.

I uge 33 går efterårssæsonen i gang - holdene kører videre (hvis man ønsker at skifte hold vil det være smart at få det aftalt inden sommerferien).
Efterårssæsonen kører frem til efterårsferien, hvor vinteraktiviteterne går i gang:

Svømmehal for de 6-10 årige hver søndag kl. 15-17.30 - her øves i at svømme med redningsvest, kæntre en jolle og rejse den op igen.

Der forventes også vintertræning på vandet for de 10-18 årige samt undervisning i navigation en aften om ugen for de ældste fra YF Ungdom.

Med ønsket om en dejlig sæson

Bestyrelsesmedlem Ilene Eriksen

tel. 53 38 53 83

mail: ilene@yachtklubben.dk

Nyheder

Instagram

Loading